Meet the MVM Edison 2023 finalists

Beeco

A Beeco csapat vallja, hogy egy zöldebb jövő felé vezető úton közösségként kell haladni, egymást edukálva, motiválva és segítve - ebből a gondolatból kiindulva született meg az ötletük. Egy olyan ökocentrikus platform megalkotását álmodták meg, amely összeköti az ökotudatos felhasználókat a fenntarthatóságért küzdő cégekkel. Az alapötlet egy integrált applikáció, amely egy helyre csatornázza az edukatív tartalmakat, miközben párbeszédet is generál és ökoközösséget épít. Amellett, hogy az applikációban lehetőség lenne az ökolábnyom kiszámítására, térképeket is tartalmazna, például a hulladékgyűjtők vagy a zöld üzletek elhelyezkedéséről. Sőt a távolabbi tervek között szerepel, hogy közösségi funkciókat is integráljanak az applikációba, amivel céljuk, hogy a felhasználók ne csupán egyéni, hanem kollektív szinten is tehessenek egy zöldebb jövőért.

Team Members:

Farkas Levente, Hegedűs Kristóf, Szende Tímea

ChillWell

A napjainkban jelen lévő energiaválság és az egyre fokozódó környezeti hatások - mint például a szokatlan hőség - életre hívtak egy ötletet, amely alacsony fenntartási költséggel szeretné elviselhetővé tenni a kánikulát. A ChillWell a jelenleg használt klíma technológiát reformálná meg. A legtöbb ma kapható eszköz működési elve hasonló és sokszor magas beszerzési, kiépítési és fenntartási költséggel üzemelnek. Erre válaszul a ChillWell csapata egy olyan passzív klímarendszert szeretne kifejleszteni, amely képes energiahatékony léghűtésre a hagyományos klímák fogyasztásának akár tizedét használva. Az újdonság a termék egyszerűségéből fakadna, az elgondolásuk szerint a készüléknek nem kellene előállítania a hideget, elég lenne csupán szállítania azt, ami jelentős energiahatékonyságot eredményezne.

Team Members:

Palla Péter, Somogyi Dominik

Metrinergy

A fokozódó energiaválság egyre súlyosabban érinti a kkv szektor szereplőit. A technológiai és finanszírozási ismeretek hiánya pedig jelentősen lassíthatja a megoldást jelentő intézkedések és beruházások végrehajtását. A Metrinergy gépi tanuló algoritmusai és ökoszisztémája lehetőséget kínál a vállalkozásoknak, hogy azok fenntarthatóan és profitábilisan működjenek, még az emelkedő energiaárak mellett is. A terveik szerint feltérképezik a tevékenységekhez tartozó változatos energetikai profilokat, figyelembe véve a lokáció és bevételi kategória szerepét is. Így azonosíthatóvá válnak a pontos energetikai kockázati szintek, valamint az ezeket csökkentő beavatkozások, költségek és finanszírozási opciók. Továbbá a felmérésekből felépülő robosztus adatbázis hasznos alapot szolgáltathat az állami, energetikai és pénzügyi szereplők számára az új fejlesztési konstrukciók kialakítás során.

Team Members:

Acsai Imre, Rozs Bálint

sight-E

Az energiaszektor szereplői számára nemcsak a költségek növekedése, hanem a gyorsan változó szabályozói környezet is kihívást jelent. Ahhoz, hogy hatékonyan tudjanak reagálni a változásokra, folyamatosan monitorozni kell a piacot és dinamikus, adatlapú, gyors döntéshozatalra van szükségük. Át kell látniuk az aktuális árelőrejelzéseket és mindazokat az analitikákat, amelyekre döntéseiket alapozhatják. Ebben nyújtana segítséget a sight-E ötlete, amely a legújabb machine learning és deep learning technikákat ötvözi a folyamatos előrejelzések biztosításához. A megálmodott platform egyfajta „piactér” lenne, ahol közel valós idejű energiapiaci analitikák és optimális működési stratégiák lennének elérhetőek a releváns piaci szereplők számára, ezzel segítve, hogy a legfrissebb információk birtokában határozhassák meg stratégiájukat. A platform sztenderdizált és személyre szabott analitikákra is lehetőséget adna.

Team Members:

Cimer Ádám, Dolányi Mihály

Tenantly

A társasházakban gyakran előfordul, hogy nem hatékony a lakók közötti kommunikáció, ezért nehézkes az érdekérvényesítés és a közös ügyekben való döntéshozatal. Ezekre a problémákra hoz megoldást a Tenantly csapata egy olyan digitális közösségi tér létrehozásával, amely a társasházak ügyeinek gördülékeny kezelhetősége mellett valóban a lakókra, a közösségépítésre fókuszál. A lakóközösségek jelenleg többnyire internetes és social media platformokat használnak. A Tenantly egy agilis technológiával fejlesztett, könnyen integrálható, felhasználóbarát és modern applikációt szeretne létrehozni. Azt vallják, hogy a társasházi kommunikáció digitalizációja nemcsak időt, pénzt és energiát spórol a közösségnek, hanem transzparenssé is tenné a működésüket, és segítené a közösségépítést, együttélést. Az applikáció a közös ügyek megosztása mellett lehetőséget teremtene szavazásra, interakciókra és kommunikációra is.

Team Members:

Bruck Áron, Dankó Áron, Juhász Benedek, Mátyás Boldizsár, Világi Bence

Transparencity

A városi beruházásokkal, építkezésekkel és közműfejlesztési projektekkel kapcsolatos információk a lakosság számára jelenleg sokszor kevésbé transzparensek. A helyieket közvetlenül érintik a felújítások, azonban ha ezeknek utána szeretnének nézni, azzal szembesülnek sok esetben, hogy a kért információk csak nehézkesen vagy egyáltalán nem szerezhetők be. Erre a problémára fejleszt megoldást a Transparencity csapata. Egy olyan webes szolgáltatásalapú platformot terveztek, amelyen a felújításokkal kapcsolatos információk nyilvánosan elérhetőek lennének. A felület nemcsak egységesen tárolja majd az adatokat, de arra is lehetőséget nyújt, hogy az önkormányzatok, közüzemi cégek és az építőipari kivitelezők ezen keresztül menedzseljék a projektjeiket. A Transparencity csapatának nem titkolt célja, hogy párbeszédet generáljon az érintettek között, így adott esetben a helyiek véleményét is ki lehet kérni egy-egy tervről, esetleg hamarabb értesülhetnek a várható lezárásokról.

Team Members:

Ambrus-Dobai Márton, Banka Tamás, Berta Gábor Pál, Tanai Gergő

Minden jog fenntartva ©2024 MVM Zrt.