Meet the MVM Edison 2021 finalists

aurora design

Az aurora design team egy napenergiát hasznosító, hordozható világítóeszköz-családot tervezett, amely az energiatudatos felhasználók számára jelenthet látványos és izgalmas megoldást. Kint vagy bent. Kicsiben vagy nagyban. Kézben, ruhán vagy asztalon. Nem számít. A csapat által tervezett, energiatudatosságra nevelő eszközök akár útközben, akár a munkahelyen, akár otthoni környezetben egyaránt használhatók. Segítségükkel vezetékek és egyéb kiegészítők nélkül hasznosítható a környezetbarát napenergia az egyedi világítóeszközök működtetésére.

Team Members:

Hajnal Hunor, Hajnal Emil Szilárd

EthiCoin

A EthiCoin csapata a legmodernebb fintech megoldások és a fenntarthatóság ötvözetében látta meg a jövőt. Innovatív koncepciójuk alapja egy okostelefonos alkalmazás, amelynek segítségével a felhasználók 50 forint értékű EthiCoinhoz juthatnak minden egyes, autózás helyett kerékpáron megtett kilométer után. A forintosított értékeket pedig a tervek szerint a fenntarthatóságban élen járó üzletekben, illetve partnereknél lehet majd beváltani. A megoldás a programban résztvevő partnerek számára lehetőséget teremt arra, hogy egyszerűbben találják meg környezettudatos célközönségüket, valamint további társadalmi elismerésre tegyenek szert. Az EthiCoin elfogadója pozitív, törődő, zöld vállalatként jelenhet meg a fogyasztók, ügyfelek előtt, míg a mindennapi felhasználók korábban el nem ismert társadalmi hozzájárulásukat válthatják egyszerűen, némi testmozgás segítségével értékes anyagi javakra. A csapat tervei alapján a jövőben az aktív felhasználók havonta akár több mint 10 ezer forintnak megfelelő értékben vásárolhatnak majd a fenntarthatóság jegyében készült termékek, szolgáltatások közül.

Team Members:

Nagy Márton, Ruttkay Zoltán

GreenIT

Egy átlagos magyar háztartás évente 65 kilogramm élelmiszert pazarol el. Ezzel nem csupán az adott termék, hanem az előállításukhoz felhasznált erőforrások, például a víz és az áram is elveszik. A lakásban élők számára ráadásul a zöld hulladék kezelése gyakorlatilag lehetetlen, a keletkezett szervesanyag-hulladékot a legtöbben a kommunális szemetesbe helyezik. A szerves hulladék nem megfelelő kezelése során metán és szén-dioxid is keletkezik, amelyek a klímaváltozásért felelős üvegházhatású gázok közé tartoznak. A greenit célja, hogy az embereket a zöld hulladék gyűjtésére, és annak újbóli felhasználására ösztönözze, ehhez pedig a komposztálás egy egészen új módszerét kínálják megoldásként. Ötletük megfékezné az élelmiszerpazarlást, illetve a keletkezett zöld hulladékot visszaforgatná a természetbe. A fiatal egyetemistákból álló csapat egy zöld és fenntartható jövő megteremtésén dolgozik, ötletük megvalósításában személyes motivációjuk és szorgalmunk jelenti a legnagyobb segítséget.

Team Members:

Török Máté, Pfeff Dóra Kata

lumen

A folyamatos és zavartalan energiaellátásnak a jövőben is kiemelt jelentősége lesz. A jelenleg elérhető otthoni napelemrendszerek egyre népszerűbb megoldást jelentenek, esetükben azonban továbbra is hátrány a jelentős befektetés, valamint a rendszer mobilitásának hiánya. A beruházást tervezők számára ráadásul a piac nehezen átlátható. A rendszerek telepítése nemcsak költséges, de időigényes is, a laikusok számára pedig kifejezetten bonyolultak ezek a megoldások. A Lumen csapata azonban már dolgozik a megoldáson, amely egy kompakt, energiaoptimalizált, mobilis és moduláris rendszerrel emeli a következő szinte a napenergia hasznosítását. Hosszú távú terveiknek köszönhetően a lakossági felhasználók mellett az építőipari beruházók számára is megoldást kínálnak. A Lumen által megálmodott rendszerek kiépítése egyszerűbb és gyorsabb, így kevesebb szakembert és erőforrást igényel. A napelemek mobilis és moduláris felépítésének köszönhetően egy költözés esetén a megvásárolt berendezés bármikor könnyedén áthelyezhető. A csapattagok munkája ezzel egy új fejezetet nyithat a napenergia hasznosításában.

Team Members:

Berzsák Bulcsú, Takács Bettina, Nagy Felicián, Horváth Bence Tamás

Rising.Eco

Az energiaipar a világ egyik legjelentősebb szén-dioxid-kibocsátója. Az energiarendszer folyamatosan fejlődik, a legnagyobb lépést a klímavédelmi törekvésekben éppen az innovatív megoldások jelenthetik. A Rising.Eco csapata a piacra lépési korlátok lebontásával venné fel a harcot a klímaváltozással szemben. Szolgáltatásukkal a jövőben bárki számára elérhető lehet az olcsóbb megújuló alapú energiatermelés lehetősége. A csapat fejlesztése egy blokklánc alapú elszámolási platform, amely az energiaközösségek számára egy „mérőórák mögötti” eszköz, az EcoBox segítségével nyeri ki és dolgozza fel az energiafelhasználás, illetve -termelés adatait. A rendszer ezzel biztosítja a megújuló energiát hasznosító közösségeknek a helyben megtermelt energia optimális felhasználását és elosztását. Megoldásuk a jövőben olcsóbbá, klímabarátabbá teheti az energiaszektort, egyben hozzájárulna az energetikai önellátás fejlesztéséhez.

Team Members:

Locher Tamás, Tar László, Folk György, Válfi Melinda

TourMIX

Az EU-ban a légszennyezés jelenleg napi ezer ember haláláért felel. A globális széndioxid-kibocsátás 15 százaléka pedig a közúti szállításból származik. A fuvarozás óriási károsanyag-kibocsátásának problémája egyre több embert érint, és egyre többen szeretnének tenni ellene. A TourMix csapata által megálmodott szolgáltatás az e-kereskedelem logisztikájának zöldebbé tételével veszi fel a harcot a légszennyezés ellen. Ehhez a sokak által már ismert sharing economy-t, azaz a megosztáson alapuló, közösségi gazdaság erejét – amely sokaknak ismerős lehet akár a szállás-, akár az autómegosztó platformok miatt – használják fel. A fiatalok által megálmodott alkalmazás a házhozszállítást forradalmasítaná a közösség bevonásával. Megoldásuknak köszönhetően a csomagrendelés akár 30 perc alatt megérkezhet, míg a környezeti terhelés egy átlagos kézbesítési folyamathoz képest jelentősen alacsonyabbá válhat.

Team Members:

Bagdy Márk, Márky András

Minden jog fenntartva ©2024 MVM Zrt.